Jak odrzucać problematyczne samochody przeglądając ogłoszenia? Część 2

Udostępnij:

Gdy nasze wymagania są określone pod wieloma względami łatwiej jest znaleźć nasz wymarzony samochód. Kiedy określimy markę, model, rodzaj nadwozia oraz rodzaj paliwa, jaki nas interesuje, lista potencjalnych propozycji się zmniejszy. Ta część artykułu skupi się na sprzedającym.

Problemy ze sprzedającym

Jeśli sprzedający będzie problematyczny może spowodować u nas zniechęcenie do zakupu, ale również do obejrzenia samochodu. Poniżej przedstawiono przykłady takich sytuacji. Jeśli opis samochodu jest przesady oraz pełny sformułowań typu "najlepszy" - bardzo możliwe, że jest dokładnie na odwrót. O tym, czy samochód jest wart uwagi przekona się sam kupujący. Gdy opis jest przeciwny, czyli bardzo lakoniczny, taki z którego nic nie wynika - takie ogłoszenia lepiej jest omijać. Tanie sztuczki są domeną rynku aut używanych. Przykładem może być sytuacja, gdy sprzedający pogania nas w podjęciu decyzji, bo rzekomy kolejny zainteresowany już jedzie obejrzeć auto. Ze względu na ilość samochodów na rynku - takie sytuacje są niemożliwe. Jeśli sprzedający chce na siłę zaprzyjaźnić się z kupującym - warto jest zachować dystans. Gdy podczas oglądania samochodu lub rozmowy telefonicznej sprzedający wymienia ile części było wymieniane w niedawnej przeszłości - takie wymiany mogły być już koniecznością, więc jest to kolejny tani chwyt na szybszy utarg. Małe mankamenty techniczne, które rzekomo da się bardzo tanio usunąć, są często tylko oszustwem. Jeśli sprzedawca tłumaczy nam się, dlaczego "to" lub "tamto" nie zostało wymienione bardzo możliwe, że są to poważniejsze problemy, które mogą pochłonąć dużo czasu oraz pieniędzy. Prywatni sprzedawcy, którzy na sprzedaż mają kilka samochodów, a nie chcą podać żadnego numeru VIN są  bardzo często oszustami, którzy próbują oszukać kupującego pod przykrywką "nagłego wyjazdu za granicę" lub innego "ważnego" powodu.

Prezentacja auta

prezentacja auta podczas sprzedaży

Pułapką mogą okazać się również dwie skrajności - auto mocno nabłyszczone oraz ten "zapuszczone". Pierwsze może mieć różnice w kolorze lakieru, a drugie prawdopodobnie jest utrzymane w złym stanie. W przypadku pierwszego przypadku należy zwrócić uwagę, na to czy lakier jest w dobrym stanie a w przypadku drugiego przypadku należy dokładnie sprawdzić wnętrze auta, ponieważ jeśli auto jest zaniedbane - bardzo możliwe, że na dywanikach oraz fotelach znajdują się pleśń lub inne nieprzyjemne niespodzianki. Bez względu na to, co sądzą warsztaty - nie każde auto nadaje się do współpracy z instalacją gazową. Jeśli auto ma świeżo założoną instalację gazową bardzo możliwe, że nie współpracuje ona z silnikiem, więc sprzedawca musi pozbyć się auta. Zanim kupimy auto warto sprawdzić, czy współpracuje ono z instalacją elektryczną. Podobna sytuacja ma się z chiptuningiem. Podrasowanie silnika bez kontroli na hamowni może źle skończyć się dla silnika, następnie takie problematyczne auto jest wystawiane na sprzedaż.

Aby kupić używany samochód, który jest w pełni sprawny oraz wart swojej ceny należy poświęcić dużo czasu oraz odpowiedniego podejścia.

Socialmedia

Warte uwagi

Pierwszy samochód – jak kupić, aby nie...

W Polsce jedną z bardziej rozpowszechnionych metod pozyskiwania używanych aut w przystępnej cenie stanowi import pojazdów z zagranicy. Takie podejście często motywowane jest faktem, iż...