Jak wykorzystać mierniki i czujniki samochdodowe?

Udostępnij:

Jakie mierniki i czujniki samochodowe przydadzą się nam podczas zakupu używanego auta. Rzadko się zdarza, by od razu trafić na samochód spełniający nasze wymagania. Zazwyczaj trzeba przejrzeć tysiące ofert, sprawdzić kilkanaście osobiście, by nie dać się naciągnąć na zakup starego rupiecia.

Najbardziej przydatną rzeczą, która bez wątpienia pozwoli nam uniknąć wielu kłopotów, jest miernik grubości lakieru. Z jego pomocą łatwo jest stwierdzić, czy samochód był uszkodzony i w których miejscach lakier nie jest oryginalny. Nie należy jednak od razu odrzucać takiego samochodu, warto dokładnie podpytać sprzedawcę co jest powodem takiej sytuacji. Mierniki lakieru nie są co prawda tanie, ale jest to kropla w morzu w porównaniu z wydatkami na samochód, zarówno jeśli chodzi o zakup jak i późniejsze problemy, które mogą go trapić. Poza tym taki miernik zawsze można sprzedać za niewiele niższa cenę. Jeśli auto nie było poważnie uszkodzone, ale jest łatane to warto negocjować. A nuż uda się ugrać jakąś małą zniżkę lub lepsze wyposażenie.

Interfejs diagnostyczny

Podpięcie samochodu pod komputer, niegdyś domena stacji diagnostycznych i warsztatów, jest teraz możliwe także dla zwykłego użytkownika. Podstawowe parametry auta można sprawdzić już przy pomocy prostych interfejsów podpinanych pod telefon. Taki sprzęt przyda się później także do diagnozowania ewentualnych awarii w swoim samochodzie.

Tester szczelności uszczelki pod głowicą

W używanych autach dobrze jest sprawdzić stan uszczelek pod głowicą. Jeśli auto nam się podoba i jesteśmy zainteresowani zakupem to sprawdzenie czy w układzie chłodzenia nie znajduje się dwutlenek węgla ze spalin przygotuje nas na ewentualne kolejne koszty i pokaże jaki naprawdę jest stan samochodu..

Multimetr

Kolejny przyrząd, który pozwoli nam dokładnie sprawdzić samochód. W obecnych modelach coraz więcej rzeczy jest oparte na elektronice, więc jeśli ona zawiedzie to auto nie pojedzie, a jeśli już ruszy to zadymi całą okolicę. Czujniki multimetru przykładamy do klem akumulatora przy pracującym silniku. Optymalne napięcie wynosi od 13,8 V do 14,4 V. Łatwo w taki sposób sprawdzić, czy akumulator jest sprawny i nie trzeba go będzie za chwilę wymieniać. Multimetr jest niedrogim przedmiotem i za jego pomocą możemy sprawdzać także baterie i przewody w domu i garażu.

interfejs diagnostyczny

Testery płynów

Testery takie jak analizator płynu hamulcowego i płynu chłodniczego pomogą sprawdzić, czy auto jest odpowiednio zadbane. Co prawda płyny i tak należy wymienić na świeże od razu po zakupie, by dokładnie móc zadbać o auto. Jeśli jednak płyny w sprzedawanym samochodzie są w złym stanie, to warto nieco lepiej przyjrzeć się oferowanemu modelowi.

Tester ciśnienia sprężania

Nieco bardziej dociekliwi kupcy mogą zainteresować się także testerem ciśnienia sprężania. Jego użycie wymaga nieco sprawności i wiedzy. Jego końcówkę wkręca się w miejsce świecy zapłonowej, po czym uruchamia się silnik. Uzyskane ciśnienie należy porównać z optymalnym, które dla silników benzynowych powinno wynosić na ogół 7–9 b, a dla wysokoprężnych 14–23 b.

Socialmedia

Warte uwagi

Urlop na czterech kółkach, czyli auto dobrze...

Wraz z nadejściem lata rozpoczyna się okres częstszych i dłuższych podróży samochodem – na Mazury, w góry, nad morze czy zagranicę. By mieć pewność, że bezpiecznie oraz bez...