Jak określić stan techniczny samochodu z wykorzystaniem prostych przyrządów?

Udostępnij:

Przed zakupem używanego samochodu należy sprawdzić jego stan techniczny!

Zastosowanie kilku prostych przedmiotów może być pomocne w ocenieniu problemów, które mogą trapić uszkodzony albo mocno zużyty samochód. Taka umiejętność jest niesamowicie ważna i przydatna przy zakupie używanego samochodu. Każde auto, nawet to prosto z salonu, należy poddać dokładnemu sprawdzeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych aut, które posiadają bezpośredni wtrysk paliwa (przede wszystkim diesle) i z dużą ilością elektronicznych systemów na pokładzie. Poza tym warto także sprawdzić kompresję silnika, jakość i sprawność zawieszenia, stan blach (korozja lubi atakować na początku dolne części auta) i wszelkie uszkodzenia po wypadkach i kolizjach, które sprzedawca może chcieć ukryć.

Profesjonalne sprawdzenie stanu samochodu (zazwyczaj potrzebna jest wizyta w dobrym warsztacie lub stacji diagnostycznej) kosztuje bardzo dużo. Warto więc wykonać wstępną diagnozę przy użyciu tanich i prostych urządzeń. Nawet one pomogą nam uniknąć dużej liczby niepotrzebnych wydatków.

Co nam się przyda do sprawdzenia kilku ważnych rzeczy w aucie?

Duży arkusz białego albo szarego papieru - Co prawda nie jest to urządzenie, ale i tak jest bardzo przydatny. Należy rozłożyć papier pod komorą silnika i sprawdzić czy nie występują ewentualne wycieki. Nie należy się przejmować małymi plamkami wody, ale jeśli na kartce pojawi się olej, to powinna się zaświecić lampka. Najczęściej jest to spowodowane nieszczelną miską olejową lub wyciek następuje w miejscu połączenia skrzyni biegów i silnika. Jakiekolwiek wycieki oleju są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą wskazywać na to, że auto może mieć zużyty silnik i skrzynie biegów. Równie dużym problemem jest wyciek płynu z układu chłodniczego. Papier warto również umieścić w pobliżu kół. Plamy na nim mogą wskazywać na wyciek płynu hamulcowego lub awarię amortyzatora, lub łożysk kół.

sprawdzanie numeru vin

Linijka - Przyda się do sprawdzenia grubości okładzin hamulcowych. Hamulce gwarantują bezpieczeństwo jazdy. Grube klocki i tarcze hamulcowe zapewnią kupującego, że po zakupie nie będzie musiał od razu wymieniać całego zestawu hamulcowego i będzie mógł bezpiecznie wrócić do domu. Niestety nie da się tak sprawdzić grubości okładzin w bębnach hamulcowych, jednak jest to już coraz rzadziej stosowane rozwiązanie.

Komputer z Internetem i darmowe oprogramowanie do sprawdzania VIN - Istnieje w Internecie kilka stron, w których możemy sprawdzić informację na temat samochodu po samym numerze VIN. Istnieją nawet strony rządowe,które pozwolą na zrobienie tego za darmo. Pozwala to na ocenienie czy auto nie było kradzione, czy nie było udziału w wypadkach i czy nie ma czasem przekręconego licznika. Polski system CEPIK umożliwia na przykład sprawdzenie, czy pojazd miał i ma opłacone ubezpieczenie OC. Potrzebny jest do tego numer VIN, a czasami też numer rejestracyjny samochodu.

Samochód to bardzo ważna rzecz, od której zależeć będzie nasze zdrowie i życie, dlatego warto jest zainwestować trochę czasu i środków, żeby jak najlepiej zdiagnozować jego stan. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkiego, ale zawsze damy radę wyeliminować dużą część podejrzeń.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak odrzucać problematyczne samochody...

Gdy nasze wymagania są określone pod wieloma względami łatwiej jest znaleźć nasz wymarzony samochód. Kiedy określimy markę, model, rodzaj nadwozia oraz rodzaj paliwa, jaki nas interesuje...