Wiele osób ma świadomość tego, że na polskim rynku jest wiele samochodów, które nie spełniają nawet podstawowych oczekiwań. Dlatego też nim zdecydujemy się na zakup pojazdu, musimy się do tego odpowiednio przygotować.

Od czego warto zacząć?

Czasem gdy pojawiają się na rynku naprawdę rewelacyjne oferty cenowe, szybko chcemy zdecydować się na zakup. Jednak nie dajmy się zwieść niższą ceną, ponieważ może ona kryć za sobą słaby stan samochodu. Dlatego musimy sprawdzić podstawowe rzeczy. Przede wszystkim wypadkowa historia auta, jego przebieg numer VIN. Te kwestia najbardziej powinny nas interesować. Najlepiej jest oczywiście jechać do Autoryzowanej Stacji Obsługi jest to jednak wydatek, który można ominąć.

Jakie rzeczy powinniśmy ze sobą zabrać?

Jeśli chcemy pominąć jazdę do autoryzowanej stacji i nieco tym samym zaoszczędzić, musimy wiele rzeczy sprawdzić sami. Od czego powinniśmy zacząć? Przede wszystkim od skompletowania sprzętów, które będą nam potrzebne przy kupowaniu auta. Najbardziej przydatny w takiej sytuacji jest chociażby miernik grubości lakieru. Oczywiście grubość lakieru pomiędzy poszczególnymi częściami samochodu, może się pomiędzy sobą nieznacznie różnić. Jeśli jednak zauważymy naprawdę spore dysproporcje, wówczas powinno nas to bardziej zainteresować. Możliwe bowiem, że samochód był malowany po jakiejś szkodzie, o której wcześniej nie wiedzieliśmy. Kolejnym narzędziem jest tester diagnostyczny. Oczywiście nie możemy polegać na nim w stu procentach, ponieważ nie powie on nam wszystkiego na temat stanu pojazdu. Jeśli jednak chodzi o takie najbardziej podstawowe pytania, jest w stanie udzielić nam na nie odpowiedzi. Dzięki temu będziemy w stanie określić, czy jest sens dalej interesować się danym autem. Oczywiście podczas takiego sprawdzania, musimy mieć także telefon komórkowy. Dziś praktycznie w każdym telefonie mamy dostęp do internetu. Możemy dzięki temu szybko sprawdzić numer VIN, jeśli otrzymaliśmy go dopiero na miejscu. Wiele ważnych faktów może wówczas zostać ujawnionych, co pomoże nam w podjęciu ostatecznej decyzji.

miernik i tester

Jazda próbna

Jeśli już zmierzymy grubość lakieru, zostanie nam udokumentowana historia danego pojazdu i tester diagnostyczny również wyda pozytywną opinię, wówczas możemy pójść o krok dalej. Powinniśmy się takim samochodem przejechać, by zobaczyć jak chodzi i czy spełnia w ogóle nasze oczekiwania. Oczywiście podczas takiej przejażdżki wskazana jest jak najmniejsza ilość wszelkich hałasów. Przeszkadzać nam może w ocenie chociażby radio. Jeśli bowiem coś "stuka i puka" w aucie, nie usłyszymy tego. Dlatego też powinniśmy być naprawdę bardzo skupieni. Jeśli jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku, warto pojechać do Autoryzowanej Stacji Obsługi. Na początku nie ma takiej potrzeby, bo być może samochód nie przeszedłby nawet wstępnej weryfikacji. Jeśli jednak go sprawdzimy, taka wizyta w stacji może dać nam jeszcze więcej informacji na temat auta. Powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić stan techniczny auta. Jest ono z tzw. drugiej ręki, dlatego nie każdy element będzie idealny. Jeśli jednak uda nam się takie problemy wykryć na samym początku, wówczas możemy chociażby negocjować cenę. Gdy wiemy jak wygląda auto pod względem technicznym, wiemy także jakie ewentualne rzeczy trzeba wymienić już na początku.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wykorzystać testery i próbniki przy zakupie...

Do ocenienia stanu samochodu można używać specjalistycznych urządzeń - do takich należą testery i próbniki. Które są naprawdę dobre i do czego służą? Miernik grubości lakieru...