Każda osoba, która jeździ swoim własnym samochodem, wie doskonale, że utrzymanie w nim czystości jednak nie należy do zadań najprostszych. To wrażenie się potęguje w okresie jesieni oraz zimy. Na dywanikach zalegać zaczyna sporo błota. W tym okresie, a także wiosną oraz latem niezaprzeczalnie przyda się odkurzacz samochodowy. Mamy jednak wątpliwości, na co powinniśmy zwrócić uwagę przed jego zakupem. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Odkurzacz samochodowy - charakterystyka sprzętu

Odkurzacz samochodowy znajduje się na każdej myjni samochodowej. Każdy kierowca jednak wie, że jest spory problem z dostępem do niego. Najczęściej przy myjni z kilkoma stanowiskami znajduje się jedynie jeden, czy też dwa odkurzacze. Powoduje to bardzo często kolejki. Każdorazowe użycie odkurzacza kosztuje. W związku z powyższym lepiej będzie mieć swój własny odkurzacz samochodowy. Po pierwsze, nie jest to kosztowny sprzęt, a po drugie możemy z niego korzystać, gdy tylko chcemy. Sprawdźmy, jakie rodzaje odkurzaczy mamy do wyboru.

Rodzaje odkurzaczy samochodowych

Pierwszy rodzaj odkurzaczy to odkurzacze akumulatorowe. Wyróżniają się one sporą mobilnością, jak i mocno zadowalającą mocą ssania. Musimy jednak pamiętać, że są ciężkie. Swoją wagą przewyższają na pewno odkurzacze, które podłącza się do sieciowego gniazdka. Minusem takowych urządzeń jest czas pracy mocno ograniczony, który to jest uwarunkowany samą pojemnością akumulatora. Zanim zakupimy odkurzacz samochodowy akumulatorowy, to powinniśmy się upewnić, czy znajduje się w nim bateria. Niektóre modele są niestety sprzedawane bez akumulatora oraz ładowarki. Trzeba je dokupić osobno.

Drugim rodzajem odkurzaczy samochodowych są odkurzacze, które są zasilane bezpośrednio z gniazdka zapalniczki. Takie modele są w zasadzie najpopularniejsze. Oferują one moc ssania o wiele mocniejszą niż akumulatorowe urządzenia. W takim przypadku minusem może jednak być plączący się kabel pod nogami. Warto także zwrócić uwagę na długość przewodu. Pięć metrów raczej powinno nam wystarczyć. Dotrzemy swoim odkurzaczem do absolutnie każdego miejsca. Wiadomo, że odkurzacz czerpie energię z naszego akumulatora. Nie możemy sprzątać za długo, aby nie doprowadzić do unieruchomienia naszego samochodu.

Ostatni rodzaj odkurzaczy to odkurzacze zasilane z sieci. Przydają się one w zasadzie w przypadku, gdy mamy swój garaż z dostępem do elektrycznego gniazdka. Sprzęt ten zazwyczaj oferuje możliwie największą moc, jak i skuteczność sprzątania. Ponadto nie ogranicza nas kompletnie sam czas sprzątania. W roli takowego urządzenia może nam nawet posłużyć stary domowy odkurzacz.

Odkurzacz samochodowy

Jak wybrać dobry model, który spełni oczekiwania?

Na samym końcu pochylmy się nad tym, na co zwrócić uwagę, aby wybrać model odkurzacza, który spełni wszelkie nasze oczekiwania. Najważniejszym parametrem jest moc. Im większa jest moc, tym sprzątanie jest skuteczniejsze. Musimy pamiętać, że w akumulatorowych odkurzaczach wysoka moc, będzie jednak rozładowywać baterię. Należy uważać na moc w przypadku odkurzaczy, które podłącza się do gniazdka zapalniczki. Gdyby moc była zbyt duża, to można doprowadzić do uszkodzenia samochodu, a nawet do zapłonu elektrycznej instalacji. Trzeba naprawdę uważać.

Kolejny parametr istotny to pojemność zbiornika na brud. Powinna ona być dobrana w ten sposób, aby wystarczyła w zupełności do odkurzenia jednorazowego całego samochodu. Sporo modeli ma zbiornik po pojemności pół litra. W przypadku większych samochodów, czy też tych, które są mocniej zabrudzone, taki pojemnik może być zbyt mały.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj filtra. Gdy kupujemy odkurzacz samochodowy, to zwróćmy uwagę na to, czy możemy go wyjmować, a jeśli tak, to czy jest możliwość jego czyszczenia. W przypadku filtra kurz wydmuchiwany będzie do samochodu. Taki odkurzacz samochodowy powinien być omijany szerokim łukiem. Nie bez znaczenia jest także waga odkurzacza. Najlepiej, jeśli byłby zgrabny oraz mały. Dzięki temu nie męczy nas za szybko przy trzymaniu jedną ręką. Waga niewielka usprawnia także manewrowanie oraz docieranie do zakamarków trudno dostępnych.

Na sam koniec wspomnijmy o czasie pracy na baterii. Parametr ten liczy się jedynie przy odkurzaczach akumulatorowych. Powinien być w ten sposób dobrany, aby wystarczył na wyczyszczenie jednokrotne naszego samochodu. Odkurzacz samochodowy musi nam zaoferować minimum piętnaście do dwudziestu minut pracy.

Na pewno uda się nam wybrać odkurzacz samochodowy, który spełni wszelkie nasze wymagania.

 

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wykorzystać testery i próbniki przy zakupie...

Do ocenienia stanu samochodu można używać specjalistycznych urządzeń - do takich należą testery i próbniki. Które są naprawdę dobre i do czego służą? Miernik grubości lakieru...