Zadbane auto jest bardzie atrakcyjne dla klienta, a zbywca może za nie więcej zainkasować. Jak zadbać o samochód, aby go szybko sprzedać?
Na zewnątrz
Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Dlatego najpierw należy zadbać o zewnętrzne elementy nadwozia i stan lakieru. Warto usunąć drobne punkty korozji na karoserii. W tym celu można użyć drobnego, wodnego papieru ściernego, a następnie na tak oczyszczone punkty nanieść pędzelkiem cienką warstwę lakieru renowacyjnego. Po dokładnym wyschnięciu zaprawki można ją przepolerować pastą polerską na miękkiej ściereczce.
Lepsza jest nawet trochę widoczna zaprawka niż widoczna korozja. Podobnie jest z widocznymi zarysowaniami, które można zatuszować kredką koloryzującą do lakieru skutecznie wypełniając drobne rysy.
Na koniec warto pokryć auto woskiem carnauba i wypolerować miękką szmatką. Zabieg taki przywróci lakierowi połysk i zdrowy wygląd. Jeżeli auto ma czarne elementy plastikowe można je posmarować płynem koloryzującym do plastików, aby przywrócić głębię koloru.
Wewnątrz
Przyda się solidne odkurzenie wraz z dywanikami i bagażnikiem. Warto użyć pianki do czyszczenia tapicerki, aby usunąć ewentualne zabrudzenia i plamy z siedzeń. Jeśli auto wyposażone jest w skórzaną tapicerkę, w pierwszej kolejności można przetrzeć fotele wilgotną ścierką zanurzoną w delikatnym roztworze szarego mydła, a gdy wyschną, użyć specjalnego preparatu do czyszczenia i konserwacji skóry, aby nadać jej świeży wygląd i połysk.
Następnie przystępujemy do umycia szyb. Warto też przetrzeć wszystkie plastikowe elementy ściereczkami do pielęgnacji kokpitu lub nanieść preparat w spreju i wytrzeć do sucha miękką szmatką. Preparat taki poprawia wygląd plastików i nadaje wnętrzu świeży zapach.
Zdarza się też, że we wnętrzu auta są elementy, które w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu lub zniszczeniu. Chodzi o połamane kratki nawiewów, urwane lusterko wsteczne, niedziałający przełącznik otwierania szyby, wytartą gałkę zmiany biegów itp. Takie elementy warto wymienić. Najlepiej nabyć element używany, ale w bardzo dobrym stanie. Każdy detal samochodu ma wpływ na ocenę w oczach potencjalnego nabywcy, a to przekłada się na cenę, jaką uzyskamy za samochód.
Pod maską
Tutaj również powinno być czysto. Silnik można umyć myjką ciśnieniową, używając specjalnego preparatu do mycia silnika i komory silnikowej. Plastikowe elementy można odświeżyć, używając spreju do pielęgnacji kokpitu. Warto również sprawdzić i uzupełnić wszelkie płyny eksploatacyjne: olej silnikowy, płyn chłodzący, płyn hamulcowy i płyn do spryskiwania szyb. Stan tych płynów informuje również o tym, czy dotychczasowy właściciel dbał o swój samochód i go doglądał.
Tak przygotowane auto można spokojnie zaprezentować potencjalnemu nabywcy. Nienaganny wygląd zewnętrzny i czyste wnętrze z pewnością wpłyną pozytywnie na ocenę ogólną pojazdu. Warto włożyć nieco wysiłku w przygotowanie samochodu do sprzedaży, aby sprzedać go szybko i za satysfakcjonującą kwotę.