Kupno używanego samochodu to połowa sukcesu, drugą jest przygotowanie go do dalszej jazdy. Rzadkością jest znalezienie używanego auta, które nie mimo obietnic sprzedawcy, nie wymaga wkładu własnego. Istnieje jednak kilka prostych czynności, dzięki którym można będzie zyskać pewność, że auto nie zawiedzie nawet w najdłuższej trasie.

Płyny w samochodzie

Podstawą jest wymiana płynów w samochodzie. Olej, podczas jazdy może się zanieczyścić przez co po długim czasie bez jego wymiany, traci swoje właściwości. Przy wyborze odpowiedniego produktu należy kierować się wyłącznie jakością, a także warto zadbać aby wymieniany olej miał identyczne parametry jak jego poprzednik. Wymiany najlepiej dokonać u fachowca – w warsztacie samochodowym – wymiana płynów we własnym zakresie, nie jest zalecenia. Cena całego zabiegu nie jest wygórowana, waha się w granicy kilkuset złotych za olej i robociznę. Kolejnym płynem samochodowym, który należałoby wymienić po kupnie używanego auta, jest płyn hamulcowy. W tym celu także najrozsądniej jest odwiedzić warsztat samochodowy – wtedy można mieć pewność, że całą procedura zostanie przeprowadzona szybko i solidnie. Płyn hamulcowy ma właściwości pochłaniające wodę, dlatego przy wymianie płynu, czas nie jest dobrym sprzymierzeńcem. Dobry płyn hamulcowy ma przejrzystą,  żółtą barwę, stary i wyeksploatowany – jest ciemny. Korzystanie z auta ze starym płynem hamulcowym może zakończyć się wymianą hamulców co wiąże się z dużo wyższymi kosztami niż wymiana starego płynu.

Filtr powietrza i paliwa w używanym aucie

wymiana silnika

Filtr paliwa, również nie kosztuje kroci a od jego stanu zależy sprawność samochodu. Filtr pełni bardzo ważną rolę – zapewnia prawidłowy przepływ paliwa oczyszczając je jednocześnie z wszelkich zanieczyszczeń. Wymianę filtra można przeprowadzić samodzielnie – nie jest ona skomplikowana, ale oddając po zakupie auto do mechanika, można mu również powierzyć i tę kwestię. Filtr powietrza można ocenić na pierwszy rzut oka. Jeżeli nie jest brudny i w złym stanie – nie będzie wymagał wymiany. Jeżeli okaże się zanieczyszczony to można samodzielnie, w bardzo łatwy sposób włożyć nowy filtr posługując się najbardziej podstawowymi, ogólnodostępnymi narzędziami. Zazwyczaj wymiany może wymagać filtr kabinowy – jest ważny ponieważ , w zużytym filtrze może rozwijać się szkodliwa dla zdrowia pleśń i różnego rodzaju grzyby. Tę czynność warto powierzyć specjaliście, ponieważ do filtra kabiny ciężko zazwyczaj dotrzeć.

Serce samochodu do wymiany - silnik

Najważniejszą w aucie częścią jest silnik. Po zakupie auta, mimo zapewnień o jego sprawności niezbędna jest wymiana paska rozrządu, pompy wody, napinacza i rolki. Te elementy z czasem się zużywają i podlegają okresowej wymianie. Niestety może to być dość kosztowny zabieg, ponieważ, w zależności od modelu auta, ceny wymiany tych elementów mogą osiągać nawet tysiąc złotych Świece również podlegają okresowej wymianie. Jeżeli na pierwszy rzut oka, nie można im niczego zarzucić – wymiana nie będzie konieczna. Jeżeli jednak okażą się zużyte i brudne -  należy je wymienić. Koszt nowych to średnio 100 złotych. Przed zakupem auta warto wypośrodkować tak jego koszty, aby móc przeznaczyć także część środków na wymianę powyższych elementów samochodu – niezbędnych do jego prawidłowego i możliwe bezawaryjnego działania.

Socialmedia

Warte uwagi

Sól drogowa i jej wpływ na karoserię. Jak się...

Sól drogowa jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo na drodze i niszczy nasze samochody. Dlaczego tak się dzieje? Sól drogowa to nic innego jak chlorek sodu wzbogacony o substancje zbrylające...