Kupowanie używanego auta zimą ma swoje zalety jak i wady co sprawia, że opinie na ten temat są podzielone. Decyzja o zakupie używanego samochodu wydaje się nam nieskomplikowane, a większość osób korzysta z najprostszego wyjścia, czyli wybiera się do komisu. Jednak gdy nasza wiedza o motoryzacji jest niewielka to taki zakup może okazać się niewypałem. Warto więc przed zakupem skorzystać z porad eksperta, który obiektywnie oceni stan auta.
Zalety takiego zakupu
Wbrew pozorom to dobry okres na zakup samochodu, zwłaszcza gdy chcemy model z silnikiem wysokoprężnym. O tej porze roku właśnie wychodzi na jaw najwięcej usterek, które w innych porach roku można trudno zauważyć.
1. Elektronika
Warto sprawdzić poprawność jej działania dlatego, że zima jej nie sprzyja. Do największych problemów należą problemy z dmuchawą, niedziałającymi elektrycznymi szybami czy też niedziałające wyświetlacze.
2. Zawieszenie
Jego awarię również szybciej odkryjemy gdy temperatury są ujemne, gdyż gumowe elementy szybko sztywnieją, co sprawia, że w razie luzów bardzo szybko to usłyszymy. Warto także podczas jazdy próbnej warto testować pojazd w warunkach terenowych.
3. ABS
Na naszych drogach większość samochodów jest wyposażona w system ABS, którego celem jest zapobieganie blokowania się kół. Jadąc po śliskiej powierzchni możemy w bardzo prosty sposób sprawdzić czy on działa.
4. Akumulator
Przegląd pojazdu warto dokonać w mroźny poranek. To pomaga sprawdzić w jakim stanie jest akumulator. Pierwszy rozruch silnika po ciężkiej nocy jest dla niego najtrudniejszy. Jeśli zapali na tak zwany strzał to wiele nam to powie. Łatwy rozruch po kilku godzinach postoju samochodu na mrozie dobrze świadczy także o silniku, zwłaszcza o dieslu, który może mieć trudności z odpaleniem zimą.
5. Opony
To kolejny plus zakupu samochodu zimą. Jest tak dlatego, że każdy kierowca wymienia opony na zimowe. Kupując jednak samochód zimą bardzo łatwo można wynegocjować dodatkowy komplet letnich opon. Jeśli ich stan pozostawia wiele do życzenia to zawsze jest szansa na dodatkowy zestaw felg: stalowych lub nawet aluminiowych.
Wady kupowania samochodu zimą
Taki zakup oczywiście ma też swoje wady. Największą z nich jest trudność zbadania stanu lakieru. Na oblodzonej i ośnieżonej karoserii wszelkie wyniki, które osiąga się za pomocą miernika będą niemiarodajne. Szron może także świetnie maskować zarysy karoserii czy pęknięcia szyb. Temperatury poniżej zera sprawiają także, że elementy gumowe twardnieją. A w starszych samochodach pod gumowymi uszczelkami może kryć się rdza. A odchylenie twardych uszczelek jest dużo trudniejsze.
Ostatecznie jak widać więcej przemawia na korzyść zakupów zimą zwłaszcza gdy są dokonywane na początku roku. Można trafić wtedy na doskonałe egzemplarze mimo ich wieku. Na takie oględziny warto wybrać się w mroźny poranek. Upewniamy się, że sprzedający pokaże nam czysty samochód. Należy pamiętać jednak o obowiązkach kupującego, które są niezmienne, czyli sprawdzeniu dokumentów, numeru VIN, stanów licznika oraz historii pojazdu.